רגליים קרות? יציאה מהמשכנתא יכולה לעלות לכם ביוקר

לא נדיר שרוכשי דירות מקבלים רגליים קרות כאשר מגיע הזמן לחתום על הניירות שהופכים את הלוואת המשכנתא שלהם לרשמית. נטילת משכנתא היא אחריות פיננסית רצינית. לראות את כל החובות החדשים על הנייר יכול לגרום אפילו לרוכשים הרגועים ביותר להזיע קצת.

 

אבל מה קורה כשמקרה של רגליים קרות הופך לחמור יותר? מה אם לווים, ככל שמתקרב תאריך הסגירה, יחליטו שרכישת בית ולקיחת הלוואת משכנתא אינה הצעד הכספי הנכון עבורם?

 

זה יכול לעלות להם ביוקר. נסיגה ממשכנתא ברגע האחרון יכולה לעלות ללווים עשרות אלפי שקלים, ולכן אנשי מקצוע בתחום המשכנתאות אומרים בדרך כלל שהלווים צריכים להיות בטוחים לחלוטין שהם יכולים לעמוד בנוחות בתשלומי המשכנתא החדשים שלהם.

מה אתם יכולים לאבד עקב נסיגה מהמשכנתא

לאחר שתחתמו על ניירות המשכנתא במועד הסגירה, אינכם יכולים עוד לחזור מהעסקה ומתשלומי ההלוואות החודשיות החדשות שלכם. אבל אתם לא צריכים לחתום על הניירות האלה, גם אם אתם יושבים מול הגורם המלווה בעת הסגירה.

 

עם זאת, אם אתם נסוגים בשלב מאוחר כל כך בתהליך, רוב הסיכויים שתאבדו סכום כסף רציני.

 

לאחר שתתנו הצעה על בית והמוכרים יקבלו אותה, יהיה עליכם להפקיד סכום כסף. הכסף הזה הוא הדרך שבה הקונים יכולים לראות שאתם רציניים לגבי קניית הבית שלהם, והוא מספק רשת ביטחון פיננסית עבור מוכרים שמסירים כעת את בתיהם מהשוק ובכך דוחים הצעות חדשות אפשריות.

 

אבל מה קורה אם אתם חוזרים בכם מקניית הבית אחרי שאתם והמוכרים חותמים על עסקה? ראשית, תצטרכו לשלם את דמי הביטול, ואז אתם והמוכרים – ובדרך כלל עורכי הדין המייצגים את שניכם – תנהלו משא ומתן על ההסכם ועל מה שקורה עם שאר הכסף. אם תצאו מהעסקה קרוב מאוד ליום הסגירה, המוכרים עשויים להילחם כדי לשמור על כל הכסף שהפקדתם בידם.

 

סכום הכסף הזה תלוי בחוזה המכירה שעליו אתם והמוכרים חתמתם. בחלק מהמקרים, הסכום שהקונים שמים עומד על אחוז אחד עד שני אחוזים ממחיר המכירה של הבית. במקרים אחרים, זה יכול להיות סטנדרטי להוריד גם שלושה עד חמישה אחוזים. אם מחיר המכירה הסופי של הבית הוא מיליון שקלים, המשמעות היא שאתם יכולים לצפות לאבד סכום כסף רציני בסדר גודל של עשרות אלפי שקלים אם תחזרו בכם מהרכישה.

 

לפני שאתם מחליטים לקנות בית ולקחת משכנתא, עליכם לעשות חושבים אם אתם מסוגלים לעמוד בהתחייבות הגדולה הזו. זו לא הלוואה רגילה ויש בה לא מעט סיכונים אם המצב הכלכלי שלכם לא מאפשר את נטילתה. לפרטים נוספים ניתן להתייעץ עם חברת מסלולים ייעוץ משכנתא.

דילוג לתוכן