שפים יכולים לעזור לקשישים לשמור על עצמאותם

בשנת 1970, תוחלת החיים של אמריקאי ממוצע היתה סביב 67 שנים. כמעט חצי מאה לאחר מכן, אמריקאים יכולים לצפות לחיות כמעט עשר שנים יותר. ההתקדמות בטכנולוגיה וברפואה, כמו גם העלאת רמת החיים והגישה לשירותי בריאות וחינוך אפשרו זאת.

 

אך ככל שתוחלת החיים עולה, הדמוגרפיה של האוכלוסייה משתנה. דו"ח שבחן את האוכלוסייה המזדקנת של ארה"ב כחלק ממגמה עולמית הביא את הנתונים הבאים: עד 2050, מספר האנשים בני 65 ומעלה צפוי לעלות ב-17 אחוזים.

 

עם האוכלוסייה המזדקנת מגיעים אתגרים חדשים: מענה לצרכים של נגישות לקשישים העשויים להזדקק לסיוע כלשהו. בעוד שאנשים מסוימים יזדקקו לטיפול ממושך ללא קשר, רבים, למעשה, יכולים ומעדיפים לשמור על סגנונות המחיה העצמאיים שלהם בבית.

 

הרעיון הוא שלאנשים אין בני משפחה או חברים שיכולים לעזור להם במשימות שעשויות להיות קשות יותר, כמו הרמה והעמסת מצרכים כבדים. גם אם לאנשים אלה יש משפחה, היא בדרך כלל לא יכולה להקדיש את הזמן או את המשאבים הדרושים לכך.

שפים פרטיים ואישיים מציעים סיוע

מוסדות סיעוד הם עסק גדול. על ידי הבטחת טיפול כוללני, לעתים קרובות יקיריהם של הקשישים בוחרים להציב את הוריהם המבוגרים בקהילות החיים הללו, אך יש לכך עלויות רבות. ראשית, קהילות מגורים אלה יקרות מאוד: סקר של Metlife מ-2012 העלה כי העלות הממוצעת של חדר פרטי היא מעל 90,000 דולר בשנה. בעוד שמהוצאות על רפואה ודיקור אכן מכסים חלק מהעלויות הללו, עבור רבים זה נטל גדול, כאשר חלק ניכר מהעלויות נותרות בידי היחיד או משפחתו.

 

שנית, ישנם סיכונים פסיכולוגיים, רגשיים וקוגניטיביים רבים בהיותם במצב כזה. בעוד שבתי אבות איכותיים קיימים, ולעיתים הם האפשרות היחידה לביצוע עבור אלה שזקוקים לטיפול סיעודי, יותר מדי מטופלים נשלחים לבתים אלו על אף שיהיה להם טוב יותר לחיות עם המשפחה או בבתיהם.

 

עבור אנשים שהתפקוד שלהם ירד לרמה בינונית בלבד, או שאולי אין להם זמן או כוח רב להקדיש לבישול ולקניות במכולת כמו בעבר, שף פרטי עד הבית עשוי להיות דרך לשמור על עצמאות רבה יותר בבית. הספרייה הלאומית לרפואה בארה"ב פרסמה מחקר המעיד כי תוכניות בישול, כמו גם הכנת אוכל ביתי, יכולות לעזור לאנשים מבוגרים לשמור על חיים איכותיים ועל עצמאותם.

 

שפים מציעים לא רק סיוע למשימות כמו קניות במכולת, בישול וניקיון, אלא גם חברות ונגישות. על ידי כך, השפים נותנים לקשישים את היכולת לשלוט בבחירות המועדפות עליהם, אך עדיין מציעים סיוע, בשבריר מעלות חדר בבית אבות ובלי להטיל את האחריות על המשפחה.

דילוג לתוכן