ייתכן שאורגזמה נשית התפתחה מגורם לביוץ

מה המקור האבולוציוני של האורגזמה הנשית? מחקר שכלל מתן תרופות נוגדות דיכאון לארנבות העניק תמיכה לרעיון כי ייתכן שהאורגזמה הנשית מקורו ברפלקס שגורם לחלק מהיונקים הנשיים לביוץ במהלך קיום יחסי מין.

 

ישנן מספר תיאוריות הנוגעות לתפקודן של אורגזמות נשיות. כמה מחקרים מצאו כי התכווצויות הרחם שחוו במהלך אורגזמה מסייעות בהובלת זרע לעבר הביצית. עם זאת, נשים רבות אינן חוות אורגזמות במהלך קיום יחסי מין, ונפוץ גם אצל נשים להרות בלי זרע.

 

ישנם גם הסברים פשוטים יותר, כולל שהנאה מינית מעודדת נשים לקיים יחסי מין יותר, מה שהופך אותן לסיכון גבוה יותר להרות, או מניע אותן ליצור מערכות יחסים מחויבות, מה שעשוי להועיל לגידול ילדים.

 

אך כיצד התפתחה האורגזמה הנשית? מיהאלה פבלייב, כיום באוניברסיטת וינה באוסטריה, ועמיתיה חושבים שבעלי חיים המבייצים במהלך קיום יחסי מין עשויים לרמוז על התשובה.

 

בעוד שנשים מקבלות מחזור מדי חודש, הביוץ אצל כמה יונקים אחרים כמו ארנבות מופעל על ידי הזדווגות. Pavlicev וצוותה חושבים שההורמונים ומעגלי המוח הכרוכים בביוץ רפלקס כזה יכולים להיות מעורבים גם ביצירת אורגזמה.

 

התפתחות פונקציה חדשה

בשנת 2016 הם ניתחו 41 מינים של יונקים. מתוכם 15 מינים, כולל חתולים, קואלות וגמלים, סובלים מביוץ רפלקס. האופן שבו מינים אלה קשורים על פני עץ המשפחה של היונקים מרמז כי סביר להניח כי מערכת זו הייתה קיימת באבות היונקים הקדומים ביותר.

 

במחקר האחרון שלהם, הצוות ניצל את הממצא כי התרופה נגד דיכאון פלואוקסטין, הנמכרת כפרוזאק, מפחיתה את יכולתם של אנשים לאורגזמה. הם גילו כי לאחר מתן ארנבות פלואוקסטין במשך שבועיים, שיעור הביוץ במהלך ההזרקה ירד בשליש.

 

זה תומך ברעיון שאותם הורמונים ומעגלים מוחיים יכולים להיות מעורבים גם בביוץ המופעל על ידי המין וגם באורגזמה, אומר פאבליצב. יכול להיות ששני האירועים התרחשו אצל אבות היונקים שלנו – או שאולי מעגל המוח שימש פעם להפעלת שחרור ביציות ומאז התפתח למנגנון להפעלת אורגזמה.

 

"הבחירה יכולה לקחת משהו ולעצב אותו לתפקיד חדש", אומר דייוויד פוטס מאוניברסיטת פנסילבניה, שלא היה מעורב בעבודה. "חורי האוזניים שלנו היו חריצי זימים במקור. פונקציות מתפתחות עם הזמן. "

 

ניתן ללמוד עוד באתר https://bunnyboo.co.il/

דילוג לתוכן